Bu sayfada yeralan verilerin tamamı özgün içeriktir. Antrakt Sinema’dan izin almadan tamamı ya da parçası kopyalanamaz, kullanılamaz.

 

“Avare” Sovyetler Birliği’nde 63 milyon seyirci toplamıştı

Hakan Sonok Yazıları

1) “Batman v Superman: Dawn of Justice-Batman Süperman’e Karşı: Adaletin Şafağı” (2016) filmindeki Batman rolünü reddeden Christian Bale’e bu filmde rol alması için 50 milyon dolar teklif edilmişti… Christian Bale “Batman Begins”, “The Dark Knight” ve “The Dark Knight Rises” filmlerinde canlandırdığı Bruce Wayne / Batman karakterini dördüncü kez canlandırmak istememişti… ”The Fighter-Dövüşçü”yle OSCAR kazanan Christian Bale aşağıdaki hangi iki karakteri canlandırmamıştır?

A- Hazreti Musa

B- Hannibal Lecter

C- Steve Jobs

D- Hazreti İsa

E- Julius Caesar

2) Türkiye’de ilk kez Şubat 1955’te gösterilen Hint filmi “Awaara-Avare” (1951) Sovyetler Birliği sinemalarında kimi kaynaklara göre 40 milyon, kimi kaynaklara göre 63 milyon seyirci toplamıştı… Bu filmin 1964’teki Türk çevriminde (“Avare”; yönetmen: Semih Evin)  hangi yıldızlar vardı?

A- Ayhan Işık ve Türkan Şoray

B- Ediz Hun ve Hülya Koçyiğit

C- İzzet Günay ve Filiz Akın

D- Göksel Arsoy ve Fatma Girik

E- Sadri Alışık ve Ajda Pekkan

3) Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac hangi film yıldızıyla aşk yaşamıştı?

A- Sophia Loren

B- Marilyn Monroe

C- Ava Gardner

D- Vivien Leigh

E- Claudia Cardinale

4) Bu film, Fransa’da 625 bin 146,   İspanya’da 788 bin 948 seyirci toplamıştı… Türkiye sinemalarında Aralık 1971’de “Yalnız Kalpler” adıyla gösterildi… Ken Russell’ın filmi 1 milyon 600 bin sterline maloldu; filmde yönetmenin sonradan “Reds” ve “Agatha”yla iki kez OSCAR adayı olacak eşi Shirley Russell (çiftin 1956-1978 arasındaki evliliklerinde beş çocukları dünyaya gelmişti) “Yalnız Kalpler”in kostümlerini hazırlamıştı… Çiftin dört çocuğu da (Alexander, Victoria, James ve Xavier) bu filmde küçük rollerdeydi…“Yalnız Kalpler”de Çaykovski’nin büyük aşkı Kont Anton Chiluvsky’yi Christopher Gable canlandırmıştı…Christopher Gable, Ken Russell’ın “Women in Love-Aşık Kadınlar”, D.H. Lawrence uyarlaması “The Rainbow-Gökkuşağı”, “The Boy Friend” ve “The Lair of the White Worm” adlı filmlerinde de çalışacaktı… “Yalnız Kalpler”de Çaykovski’nin sponsoru ve koruyucusu Madam Nadedja von Meck rolündeyse  İsabella Telezynska vardı… Ruslar “Yalnız Kalpler”de Çaykovski’nin eşcinselliğinin konu edilmesine çok kızarak bu filmin karşısına “Çaykovski” adlı filmlerini çıkardı. Baş rolde Sovyetlerin en ünlü erkek yıldızı Innokenti Smoktunovsky (1925-1994) vardı.Onun Hamlet’i canlandırdığı “Gamlet” (1964) Sovyetler Birliği sinemalarında 21 milyon 100 bin kişiye ulaşırken, besteci Çaykovski’yi canlandırdığı “Çaykovski” yine aynı ülke sinemalarında 23 milyon 700 bin kişi topladı…

Çaykovski’nin cinsel yaşamına ve başarısız evliliğine değinmeyen Rus filmi “Çaykovski” Yılın En İyi Yabancı Filmi  dalında Altın Küre, Yılın En İyi Yabancı Filmi ve Özgün Film Müziği (Dimitri Tiomkin) dallarında OSCAR adaylığı elde etti. San Sebastian Film Festivali’nde Innokenti Smoktunovsky’ ye Erkek Oyuncu ödülünü kazandırdı ve yönetmen Igor Talankin festivalden özel ödülle döndü… ”Yalnız Kalpler”in özgün adı neydi?

A- The Music Lovers

B- Morte a Venezia

C- Ryan's Daughter

D- The Go-Between

E- Reflections in a Golden Eye

F- The Boy Friend

5) Bu Filmi seyreden ABD Başkanı Ronald Reagan çok etkilendi ve  Nükleer Üçüncü Dünya Savaşı’nın insanlığın sonu olacağına tam olarak ikna oldu.Reagan’ın ilk işi nükleer silahların azaltılması için harekete geçmek oldu ve Sovyetler Birliği’yle görüşmeleri başlattı.Pek çok nükleer silah imha edildi. Reagan’ı etkileyen film hangisiydi?

A- The Day After

B - The Day After Tomorrow

C- An Inconvenient Truth

D- Empire of the Sun

E- Come and See

6) “Amen”, “Bent”, “Fateless”,”Holocaust”, “Jakob the Liar”, “Korczack”,”Life is Beautiful”, “Monsieur Klein”, “Music Box”, “The Night Porter”, “The Pianist”, “Playing for Time”, “The Reader”, “Schindler’s List”, “Seven Beauties”, “Shoah” ve “Sophie’s Choice” gibi etkili bir filme dönüşmesi beklenen ve Yahudi soykırımını konu alan romanın adı?

A- Fifty Shades of Grey

B - Crime

C- Inferno

D- The Zone of Interest

E- Lisey's Story

F- Fight Club 2

7) “Otobüs”le çıkış yapan yönetmen Tunç Okan için yazılmış bir senaryoydu… Tunç Okan bu senaryoyla dünya çapında bir üne kavuşabilirdi… Ancak senaryo yazarına ödemelerini aksatınca senaryo başka bir yönetmenin kariyerinin dönüm noktası oldu… Hangi film?

A- Yusuf ile Kenan

B- Hazal

C- Sürü

D- Adak

E- Düşman

F- Anayurt Oteli

8) Japonya’nın yetiştirdiği en değerli yönetmenlerden Yasujiro Ozu (1903-1963) adına verilen ödülü 1985 Tokyo Festivali’nde kazanan Türk filmi… Ödülün parası da inanılmazdı: 250 bin dolar… Bu filmin adı?

A- Gizli Yüz

B- Ahhh Belinda

C- Adı Vasfiye

D- Kaşık Düşmanı

E- Temmuzda

F- At

9) Los Angeles’ta Altın Küre adaylığı elde eden tek Türk filmi…

A- Gece Yolculuğu

B- Akrebin Yolculuğu

C- Düş Gezginleri

D- Mine

E- Güz Sancısı

F- Yol

10) Tora! Tora! Tora! (1970) adlı film 7 Aralık 1941’de Japonların ABD’ne yaptığı baskın saldırıyı konu alıyordu… Efsaneleşmiş usta yönetmen bu filmden kovulmuştu… Hangisi?

A- Stanley Kubrick

B- Federico Fellini

C- Emir Kusturica

D- Andrej Wajda

E- Ken Russell

F- Akira Kurosawa

11) Michael Keaton, Bruce Wayne / Batman rolünden çok çabuk sıkıldı…”Batman” (1989) filminden 5 milyon dolar kazanmıştı…Kaç kez Batman karakterine büründü?

A- İki

B- Üç

C- Bir

D- Dört

E- Beş

12) Milla Jovovich, Stephen King uyarlaması “The Shining”i (1980) çok seviyor…Stephen King ise Jack Nicholson’ın baş rolünde olduğu bu filmden hoşlanmıyor…Türkiye sinemalarında gösterilmeyen bu filmin yönetmeni kimdir?

A- Milos Forman

B- Roman Polanski

C- Peter Jackson

D- Francis Ford Coppola

E -Steven Spielberg

F- Stanley Kubrick

13) Annesi Adolf Hitler’in gözdesi bir oyuncuydu…Diktatörün evinde misafir edilirdi…Annesi gibi oyuncu oldu… ”Sissi” (1955) adlı filmi 20 ila 25 milyon seyirci topladı…Çok güzel ve çok yetenekliydi…Oğlu David Christopher (1966-1981) ölünce bir yıl sonra onun ardından gitmeyi tercih etti; öldüğünde sadece 43 yaşındaydı…

A- Sharon Tate

B- Sylvia Kristel

C- Romy Schneider

D- Jean Seberg

E- Brigitte Bardot

14) John Hinckley Jr (1955 doğumlu) bir oyuncuya kafayı takmıştı… Sonradan lezbiyen olduğunu açıklayacak bu oyuncunun dikkatini çekmek için ABD Başkanı Ronald Reagan’ı vurdu…Reagan ölmedi ancak çok zor hayata döndürülebildi… Kafayı sıyırmış adamın takıntı yaptığı kadın oyuncu kimdi?

A- Cybill Shepherd

B- Mia Farrow

C- Bo Derek

D- Liza Minnelli

E- Jodie Foster

F- Meryl Streep

15) “Close Encounters of the Third Kind” (1977) filminde danışmanlık yaptı…ABD Hava Kuvvetleri için çalıştı…Başka dünyalardan gezegenimize bir ziyaret olup olmadığıyla ilgili tüm gizli bilgilere ulaşabiliyordu…Ulaşabildiği sırlar arasında, 1945’te aileleriyle birlikte ABD’ye getirilen Nazi bilim insanları tarafından, 1958’de kurulan NASA’nın (ABD Havacılık ve Uzay Merkezi) elindeki verilerde bulunmaktaydı… Kimdi?

A- J. Allen Hynek

B- Stephen Hawking

C- Albert Einstein

D- Carl Sagan

E- Arthur C. Clarke

F- Isaac Asimov

16) Üst üste, üç OSCAR’lı “The Godfather” (1972), altı OSCAR’lı “The Godfather: Part 2” (1974) ve dört OSCAR’lı “Annie Hall” (1977) filmlerinde oynayarak kariyerinin altın çağını yaşadı… Kimdi?

A- Al Pacino

B- Robert De Niro

C- Diane Keaton

D- James Caan

E- Mel Brooks

F- Burt Reynolds

17) Üst üste, üç OSCAR’lı “The Godfather” (1972) , altı OSCAR’lı “The Godfather: Part 2” (1974) ve beş OSCAR’lı “ The Deer Hunter” (1978) filmlerinde oynayarak kariyerinin altın çağını yaşadı… Kimdi?

A- Sylvester Stallone

B- Ryan O’Neal

C- John Cazale

D- Jon Voight

E- Matt Damon

18) Üst üste, üç OSCAR’lı “The Godfather” (1972) , altı OSCAR’lı “The Godfather: Part 2” (1974) ve üç OSCAR’lı “ Rocky” (1976) filmlerinde oynayarak kariyerinin altın çağını yaşadı… Kimdi?

A- Talia Shire

B- Barbra Streisand

C- Frank Sinatra

D- Al Martino

E- Martin Sheen

F- Robert Duvall

19) Üst üste, üç OSCAR’lı “The Godfather” (1972) , altı OSCAR’lı “The Godfather: Part 2” (1974) ve iki OSCAR’lı  “Apocalypse Now” (1979) filmlerinde oynayarak kariyerinin altın çağını yaşadı… Kimdi?

A- Kris Kristofferson

B- Robert Duvall

C- Bruce Dern

D- Klaus Kinski

E- Christopher Plummer

F- Paul Newman

20) Bu filmin son elli yıla damgasını vuracağını tahmin edemeyen, öngöremeyen Türkan Şoray ile Ayhan Işık baş rolleri reddettiler…Film dünya çapında üne, ödüle, beğeniye ve saygınlığa kavuştu… Hiç de eskimiyor, elli yıl sonra bile… Bir başyapıt…

A- Acı Hayat

B- Suçlular Aramızda

C- İntikam Meleği: Kadın Hamlet

D- Sevmek Zamanı

E- Susuz Yaz

F- Gurbet Kuşları

21) ABD Başkanı Kennedy de bir başka Başkan Bill Clinton gibi çok çapkındı…Kennedy’nin babası ABD’nin Londra Büyükelçisi de çok zamparaydı…Kennedy hangi kadın oyuncuyla cinsel ilişki yaşamıştı…

A- Ava Gardner

B- Audrey Hepburn

C- Julie Andrews

D- Elizabeth Taylor

E- Tippi Hedren

F- Grace Kelly

G- Marilyn Monroe

22) Türkiye’de seyirci rekorları kıran filmlerden biri değildi…

A- The Champ (1979)

B- Love Story (1970)

C- Avare (1951)

D- First Blood (1982)

E- Moonwalker (1988)

F- The Other Side of Midnight (1977)

G- Emmanuelle (1974)

H- Tatie Danielle (1990)

I- Dirty Dancing (1987)

23) 1977 Berlin Film Festivali’nden, ülkesi Sovyetler Birliği’ne “Voskhozhdenie-The Ascent-Yükseliş” adlı filmiyle kazandığı büyük ödül Altın Ayı dahil dört ödülle döndü…Herkes gelmiş geçmiş en büyük yönetmenlerden biri olduğunda görüş birliğindeydi… ”Matyora’ya Elveda”nın çekimleri esnasında bir trafik kazasında öldüğünde sadece 41 yaşındaydı…

A- Larisa Shepitko

B- Elem Klimov

C- Andrei Tarkovsky

D- Alexander Sokurov

F- Andrey Konchalovskiy

G- Nikita Mikhalkov

Cevap Anahtarı:
1-B ve E
2-E
3-E
4-A
5-A
6-D
7-C
8-F
9-F
10-F
11-A
12-F
13-C
14-E
15-A
16-C
17-C
18-A
19-B
20-E
21-G
22-H
23-A

Ana Sayfa | Film Arşivi | Gelecek Program | Haberler | Gişe Raporu | Köşe Yazıları
© Antrakt Sinema Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır