Haftanın Yeni Filmleri 01.04.2016

» Sinemalar ve Seanslar
 

Dexter Fletcher
 

 

Kartal Eddie
Eddie the Eagle
Eddie the Eagle
ütün ulus ona güveniyorken bile kendine inanmayı hiç bırakmayan, cesur ve sıradışı bir kayakla atlama sporcusu Michael “Eddie” Edwards’ın (Taron Egerton) size kendinizi iyi hissettirecek hikayesi. Eddie, inatçı ve karizmatik koçunun (Hugh Jackman) yardımı ile 1988 Calgary Kış Olimpiyatlarında bir imkansızı başararak dünya çapında spor tutkunlarının kalbini kazanmayı başarır. Kingsman: Gizli Servis’in başrol oyuncusu Taron Egerton, asla pes etmeyen mazlum Eddie’yi canlandırıyor. Eddie’nin hikayesi ilham verici. Atletik özelliklere sahip olmamasına rağmen, hayatını tek bir amaca, Olimpik bir sporcu olmaya adar. Eddie kayakla atlamaya başlamadan once bir çok spor dalında şansını dener. 1984 Kış Olimpiyatları’nda İngiliz takımına giremez ve dalını kayakla atlama olarak değiştirir. İngiltere’nin daha önce hiç kayakla atlamada sporcusu olmamıştır. Ve Eddie daha once hiç kayakla atlama denememiştir. Bir çok kayakla atlama sporcusuna gore daha ağırdır ve diğer sporcular gibi bir geçmişe ve maddi desteğe sahip değildir. Aynı zamanda berbat bir görüş yeteneğine sahiptir ve gözlük takarken kayakla atlama yapmak çok tehlikelidir. Herşeye rağmen yorulmak bilmez ruhu galip gelir. Yalvararak ödünç aldığı ekipmanlar ile 1987 Dünya Şampiyonası’nda 55. sırayı alarak Kanada’daki 1988 Calgary Kış Olimpiyatları’na girme hakkını kazanır. Calgary, Eddie’nin hem gerçek hem mecazi anlamda yükselişinin olduğu yer olur. 70 ve 90 metrelik atlayışlarda her ne kadar sonuncu olsa da medya da sevilen bir isim haline gelerek “Kartal” ismini alır. Birinin bu halk kahramanı hakkında bir film yapması çok da uzun sürmeyecekti. Tam olarak otuz yıl sürdü. 2014’ün sonlarına doğru bir gece. Kingsman: Gizli Servis, X-Men Birinci Sınıf ve Bir Dilim suç filmlerinin yönetmeni Matthew Vaughn çocuklarıyla bir film seyretmek için ekran başına oturur. Film Calgary’deki 1988 Kış Olimpiyatları’ndaki Jamaika yarış kızağı takımı hakkında olan Üşütük Popolar filmidir. “Çocuklarım filme hayran oldular” diyor Vaughn, “Neden kimse bu tarz filmler yapmıyor artık?’ Diye düşünmeye başladım. İlham alınacak ve çocuklarıma gösterebileceğim bir film yapmak istiyordum!” Jamaikalı yarış kızağı takımı ve Eddie Edwards’ın tesadüfen aynı olimpiyatlarda yarışmış olması, Vaughn’un dikkatini Kartal’a vermesine sebep olur. Vaughn ve yönetmen ortağı Guy Ritchie, 15 sene once Kartal Eddie senaryosu ile karşılaşırlar. O zamanlar anlaşma sağlanamaz ancak bu yönetmenin içinde bir ukte bırakır. “Çok ilgi çekici olduğunu ve çekmeye değer bir film olduğunu düşündüm. Senaryoyu tekrar buldum ve üç ay sonra filmi çekmeye başladık.”
Bu sayfada yeralan verilerin tamamı özgün içeriktir. Antrakt Sinema’dan izin almadan tamamı ya da parçası kopyalanamaz, kullanılamaz.
Yapım Yılı : 2016
Tür * : Biography Comedy Drama
Süre : 106 dakika
Ülke : İngiltere Amerika Birleşik Devletleri Almanya
Yerli/Yabancı : Yabancı
Yönetim : Dexter Fletcher
Senaryo : Sean Macaulay, Simon Kelton.
Müzik : Matthew Margeson
Görüntü Yönetimi : George Richmond
Kurgu : Martin Walsh
Sanat Yönetimi : Tim Blake, Astrid Poeschke.
Oyuncular : Tom Costello Jr, Jo Hartley, Dickon Tolson, Jack Costello, Taron Egerton, Mark Benton, Tim McInnerny, Edvin Endre, Mads Sjøgård Pettersen, Marc Benjamin, Iris Berben, Rune Temte, Hugh Jackman, Carlton Bunce.
Yapımcı Firma : Marv Films, Saville Productions, Fox.
İthalatçı Firma : The Moments Entertainment / TME
Dağıtımcı Firma : TME
Sınıflandırma :
Editör : (7/10)
IMDB Linki :

« Önceki Film  | Sonraki Film »

* Filmlerin tür bilgileri ülkesel ve bölgesel olarak tutarsızlıklar göstermektedir. Bu yüzden sayfalarımızda filmlerin tür bilgisine yer verirken en köklü ve güvenilir kaynak olan, dünyanın ilk olarak takip ettiği IMDB (International Movie Database)'yi kaynak olarak almaktayız. Bu alanlarda kullanılan İngilizce sözcükler tam karşılıkları olmamakla beraber şu anlama gelmektedir: Action-Aksiyon, Adventure-Macera, Animation-Animasyon, Biography-Biyografi, Cartoon-Çizgi Film, Comedy-Komedi, Crime-Suç/Polisiye, Drama-Dram, Documentary-Belgesel, Erotic-Erotik, Fantasy-Fantazi/Hayali/Ütopik, History-Tarihi, Horror-Korku, Music-Müzik, Musical-Müzikal, Mystery-Gizem, Porn-Porno, Romance-Aşk, Sex-Seks, Sci-Fi-Bilim Kurgu, Sport-Spor, Thriller-Gerilim, War-Savaş
** Sayfalarımızda görüntülenen filmlerin teknik bilgileri, fotoğraflar ve konuları bu filmlerin Türkiye temsilcilerinin ya da sahiplerinin açıkladığı verilerdir. Filmlerin açıklama ve tanıtım metinleri değiştirilmeden yayımlanmaktadır. Bütün bilgiler ve görseller firmalardan temin edilmektedir. Filmlerin orijinal isimlerinin yayımında ise en köklü ve güvenilir kaynak olan, dünyanın ilk olarak takip ettiği IMDB (International Movie Database)'yi kaynak olarak almaktayız.
Haftanın Yeni Filmleri | Arşiv Ana Sayfasına Dön

Ana Sayfa | Film Arşivi | Gelecek Program | Haberler | Gişe Raporu | Köşe Yazıları
© Antrakt Sinema Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır