Haftanın Yeni Filmleri 16.09.2016  (Dünyadaki ilk ticari vizyonu: 16.09.2016 - Türkiye)

» Sinemalar ve Seanslar
 

Mustafa Kara
 

 

Kalandar Soğuğu
Kalandar Soğuğu
Cold of Kalandar
Filmde rüya ile gerçeğin iç içe geçtiği bir mekânda, Karadeniz’in bir dağ köyünde yaşayan Mehmet ve ailesinin hikâyesi anlatılıyor. Yönetmen, insanın ve doğanın derinliklerine inerek, oradaki esrarlı şiirsel ortaklığı görünür kılmaya çalışıyor; bazen ıssız doğanın ortasında yalnızlığın, yoksulluğun yakıcı atmosferine dokunuyor, bazen de nefis bir pastoral senfoni sunuyor seyirciye. Sıra dışı ve etkileyici olan ise, kameranın önündeki her şeyin “gerçek” olması: Mekânlar, insanlar, duygular… Karadeniz’in bir dağ köyünde, ailesiyle birlikte yaşayan Mehmet, bir yandan beslediği birkaç hayvanla, günlük ihtiyaçlarını temin ederken, diğer yandan büyük bir tutkuyla; dağlarda maden rezervi aramaktadır. Zamanla umutsuz bir çabaya dönüşen maden arama fikri Mehmet’in duyduğu bir haberle yerini yeni bir maceraya bırakır; Mehmet Artvin’de gerçekleştirilecek olan boğa güreşlerine katılacaktır. Sıradan bir yaşam mücadelesi gibi görünen bu hikâyenin arka planında, dokunaklı bir hayatın, inceden inceye örülen bir mücadelenin, doğa, insan ve hayvan ilişkisinin naif bir portresi çizilmektedir.
Bu sayfada yeralan verilerin tamamı özgün içeriktir. Antrakt Sinema’dan izin almadan tamamı ya da parçası kopyalanamaz, kullanılamaz.
Yapım Yılı : 2015
Tür * : Drama
Süre : 130 dakika
Ülke : Türkiye Macaristan
Yerli/Yabancı : Yerli
Yönetim : Mustafa Kara
Senaryo : Mustafa Kara, Bilal Sert.
Müzik : Eleonore Fourniau
Görüntü Yönetimi : Cevahir Şahin, Kürşat Üresin.
Kurgu : Umut Sakallıoğlu, Ali Aga, Mustafa Kara, Serhat Solmaz.
Sanat Yönetimi : Olgun Kara
Oyuncular : Haydar Şişman, Nuray Yeşilaraz, Hanife Kara, Temel Kara, İbrahim Kuvvet.
Yapımcı Firma : Kara Film, Katapult Film.
Dağıtımcı Firma : M3 Film
Sınıflandırma :
Editör : (7/10)
IMDB Linki :

« Önceki Film  | Sonraki Film »

* Filmlerin tür bilgileri ülkesel ve bölgesel olarak tutarsızlıklar göstermektedir. Bu yüzden sayfalarımızda filmlerin tür bilgisine yer verirken en köklü ve güvenilir kaynak olan, dünyanın ilk olarak takip ettiği IMDB (International Movie Database)'yi kaynak olarak almaktayız. Bu alanlarda kullanılan İngilizce sözcükler tam karşılıkları olmamakla beraber şu anlama gelmektedir: Action-Aksiyon, Adventure-Macera, Animation-Animasyon, Biography-Biyografi, Cartoon-Çizgi Film, Comedy-Komedi, Crime-Suç/Polisiye, Drama-Dram, Documentary-Belgesel, Erotic-Erotik, Fantasy-Fantazi/Hayali/Ütopik, History-Tarihi, Horror-Korku, Music-Müzik, Musical-Müzikal, Mystery-Gizem, Porn-Porno, Romance-Aşk, Sex-Seks, Sci-Fi-Bilim Kurgu, Sport-Spor, Thriller-Gerilim, War-Savaş
** Sayfalarımızda görüntülenen filmlerin teknik bilgileri, fotoğraflar ve konuları bu filmlerin Türkiye temsilcilerinin ya da sahiplerinin açıkladığı verilerdir. Filmlerin açıklama ve tanıtım metinleri değiştirilmeden yayımlanmaktadır. Bütün bilgiler ve görseller firmalardan temin edilmektedir. Filmlerin orijinal isimlerinin yayımında ise en köklü ve güvenilir kaynak olan, dünyanın ilk olarak takip ettiği IMDB (International Movie Database)'yi kaynak olarak almaktayız.
Haftanın Yeni Filmleri | Arşiv Ana Sayfasına Dön

Ana Sayfa | Film Arşivi | Gelecek Program | Haberler | Gişe Raporu | Köşe Yazıları
© Antrakt Sinema Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır