Haftanın Yeni Filmleri 02.12.2016  (Dünyadaki ilk ticari vizyonu: 02.12.2016 - Türkiye)

» Sinemalar ve Seanslar
 

Ahmet Yenilmez
 

 

Sevdam Gözlerinde Kaldı
Sevdam Gözlerinde Kaldı
Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle çekilen filmin yönetmeni ve başrol oyuncusu Yenilmez, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 12 Eylül'ü, 1980'li yıllar ile sonrasını, mimarisi, teknolojisi ve şehirleriyle değişen Türkiye'yi beyaz perdeye yansıtacaklarını söyledi. Filmin çekimlerinde 80 kişilik ekibin görev aldığını belirten Yenilmez, "Ülkede gerçeği yansıtan bir 12 Eylül filmi çekilemedi. Çekilenlere bakıyorum da ideolojik hesaplaşmaların peşine düşmüşler. O dönemde sokakta birbiriyle kavga eden insanlar vardı. Dertleri, hayalleri, sevdaları, duruşları vardı. 12 Eylül, kültürel bağışıklık sisteminin çökertilmesi projesidir. Biz bir sevda filmi çekiyoruz" diye konuştu. Bu dönemin, millete yanlış anlatıldığını savunan Yenilmez, şöyle devam etti: "En azından bu insanlar okurdu. Hepsi mesela her gün bir gazete, her hafta bir karikatür dergisi alırdı. Seminerler dinlerlerdi, ait oldukları ideolojinin kitaplarını okurlardı. Katılırsınız katılmazsınız, dünyaya, bu ülkeye dair itirazları vardı. Yani bir sevdaları vardı. Şimdi araştırıldığında Osmanlı, 700 yıl önce Şeyh Edebali Türbesi'nde o dergahın güzel bir kızına meftun olan deli bir oğlanın hikayesidir. Gelir ve Malhun Hatun'a yüreğini kaptırır. Sonra bey olur, bir arkadaşını şehit verir Osman Gazi. Yine gelir, bir rüya görür ve rüyanın peşine düşer. Al sana Osmanlı. Bizim hikayemizde de Mahir karakterinin bir sevdası var. Bizim bir üst neslimiz, sevdalarını pek söyleyebilen insanlar değil. İşte o Mahir de tam sevdasını söyleyeceği anda bir patlama oluyor ve bu dünyaya dair gördüğü son resim, sevdalı olduğu kadının resmi."
Bu sayfada yeralan verilerin tamamı özgün içeriktir. Antrakt Sinema’dan izin almadan tamamı ya da parçası kopyalanamaz, kullanılamaz.
Yapım Yılı : 2016
Tür * : Drama
Süre : 90 dakika
Ülke : Türkiye
Yerli/Yabancı : Yerli
Yönetim : Ahmet Yenilmez
Senaryo : Ahmet Yenilmez, Özge Aras Yiğit.
Müzik : Günay Uysal
Görüntü Yönetimi : Alper Özcan
Kurgu : Selçuk Mutlu
Sanat Yönetimi : Uğur Gürel
Oyuncular : Ahmet Yenilmez, Burak Alp Yenilmez, Hümeyra Çetin, Mehmet Ali Tuncer, Nejat Yıldız, Yusuf Aytekin, Nermin Mert, Hayrettin Batur, Gökçen Çatlı, Naşit Özcan, Hasan Kaçan.
Yapımcı Firma : Yenilmez Sanat Merkezi
Dağıtımcı Firma : Chantier Films
Sınıflandırma :
Editör : (3/10)
IMDB Linki :

« Önceki Film  | Sonraki Film »

* Filmlerin tür bilgileri ülkesel ve bölgesel olarak tutarsızlıklar göstermektedir. Bu yüzden sayfalarımızda filmlerin tür bilgisine yer verirken en köklü ve güvenilir kaynak olan, dünyanın ilk olarak takip ettiği IMDB (International Movie Database)'yi kaynak olarak almaktayız. Bu alanlarda kullanılan İngilizce sözcükler tam karşılıkları olmamakla beraber şu anlama gelmektedir: Action-Aksiyon, Adventure-Macera, Animation-Animasyon, Biography-Biyografi, Cartoon-Çizgi Film, Comedy-Komedi, Crime-Suç/Polisiye, Drama-Dram, Documentary-Belgesel, Erotic-Erotik, Fantasy-Fantazi/Hayali/Ütopik, History-Tarihi, Horror-Korku, Music-Müzik, Musical-Müzikal, Mystery-Gizem, Porn-Porno, Romance-Aşk, Sex-Seks, Sci-Fi-Bilim Kurgu, Sport-Spor, Thriller-Gerilim, War-Savaş
** Sayfalarımızda görüntülenen filmlerin teknik bilgileri, fotoğraflar ve konuları bu filmlerin Türkiye temsilcilerinin ya da sahiplerinin açıkladığı verilerdir. Filmlerin açıklama ve tanıtım metinleri değiştirilmeden yayımlanmaktadır. Bütün bilgiler ve görseller firmalardan temin edilmektedir. Filmlerin orijinal isimlerinin yayımında ise en köklü ve güvenilir kaynak olan, dünyanın ilk olarak takip ettiği IMDB (International Movie Database)'yi kaynak olarak almaktayız.
Haftanın Yeni Filmleri | Arşiv Ana Sayfasına Dön

Ana Sayfa | Film Arşivi | Gelecek Program | Haberler | Gişe Raporu | Köşe Yazıları
© Antrakt Sinema Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır