Haftanın Yeni Filmleri 24.02.2017  (Dünyadaki ilk ticari vizyonu: 06.01.2017 - Kanada)

» Sinemalar ve Seanslar
 

Theodore Melfi
 

 

Gizli Sayılar
Hidden Figures
“Evet, NASA’da kadınların bir şeyler yapmasına izin veriyorlar…” Gizli Sayılar, yıldızları hedefleyerek ülkenin temellerini değiştiren parlak bir kadın grubunun inanılmaz, anlatılmamış, ancak gerçek hikayesini ortaya çıkarıyor. Film, NASA'daki siyah kadın matematikçilerden oluşan seçkin bir takımın, Sovyetler Birliği'ndeki Amerikalı rakiplerine karşı uzay yarışını kazanmasına yardımcı oldukları ve aynı zamanda, eşit haklara ve fırsatlara ilerlemeye yönelik arayışların hayati tarihini anlatıyor. Herkes Apollo görevlerini bilir. Uzayda insanlığın ilk adımı atan cesur erkek astronotları derhal listeleyebiliriz: John Glenn, Alan Shepard ve Neil Armstrong. NASA'nın ustalıklı "insan bilgisayarları" olarak cüretkâr, zeki ve güçlü rolleri, insan uzay uçuşu için vazgeçilmez bir unsur olsa da, dikkat çekici bir şekilde, Katherine G. Johnson, Dorothy Vaughan ve Mary Jackson'ın isimleri, okulda öğretilmediği gibi çoğu insanın duymadığı isimlerdir. Kozmik yolculuğa öncülük eden, cinsiyet, ırk ve profesyonel çizgileri aşan vizyoner üç kadının hikayesinin başrollerinde Oscar® adayı Taraji P. Henson (Empire, Benjamin Button, Hustle And Flow), Oscar ödüllü Octavia Spencer (Allegiant, Son Durak, Duyguların Rengi), şarkıcı Janelle Monáe ve iki Oscar ödülüne sahip Kevin Costner (Black Or White, Düşler Tarkası, Kurtlarla Dans) bulunuyor. Yönetmen Theodore Melfi (St. Vincent), NASA'nın heyecan verici ilk günlerinde kadınların yükselişini, dünyanın ilk, görünüşte imkansız yörünge uçuşunu ve ayrıca kadınlar birleşince ortaya çıkabilecek gücü, mizah dolu ve ilham verici bir şekilde seyircinin beğenisine sunuyor. Gizli Sayılar, tüm sevinci ve zaferleri ile birlikte Amerikan tarihinin en belirgin mücadelelerinin kavşağında gerçekleşen bir filmdir: Sivil Haklar için gelişen mücadele; Nükleer savaş riskine girmeden Soğuk Savaş'ı kazanmak, dünya'nın dışında bir insan varlığı kurmak için ilk süper güç olma savaşı ve dünyanın geleceğini yaratan teknolojik atılımların toplumsal cinsiyet veya geçmişle hiçbir ilgisi olmadığını göstermek . “Bu hikaye Soğuk Savaşın en üst seviyeye tırmandığı, uzay yarışı, Jim Crow ve Sivil Haklar hareketinin doğuşu sırasında geçiyor.” diyor Melfi. “Şimdi, John Glenn'in uzayda dünyanın yörüngesine çıkabilmesinin ardında inanılmaz kadınlar olduğunu biliyoruz. Nihayet onların hikayesini dinleyebileceğiz.” diye ekliyor Taraji P. Henson. Dokundurucu bir şekilde, Katherine G. Johnson, şimdi 90'lı yaşlarında ve yaptığı işten gurur duyuyor. Her zaman işi, ailesi ve toplum için elinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştığını ve herkesin öyle yapması gerektiğine inanıyor. “ Sadece çözülmesi gereken soruları çözüyordum.” diyor karakteristik bir tevazuuyla. “Probleminize sıkı tutunun. Ne olursa olsun çözülebilir. Zamanını harcarsan her sorunu halledebilirsin.” diyor Johnson zorluklarla karşılaşan insanlara.
Bu sayfada yeralan verilerin tamamı özgün içeriktir. Antrakt Sinema’dan izin almadan tamamı ya da parçası kopyalanamaz, kullanılamaz.
Yapım Yılı : 2016
Tür * : Biography Drama History
Süre : 127 dakika
Ülke : Amerika Birleşik Devletleri
Yerli/Yabancı : Yabancı
Yönetim : Theodore Melfi
Senaryo : Allison Schroeder, Theodore Melfi.
Müzik : Benjamin Wallfisch, Pharrell Williams, Hans Zimmer.
Görüntü Yönetimi : Mandy Walker
Kurgu : Peter Teschner
Sanat Yönetimi : Jeremy Woolsey
Oyuncular : Taraji P. Henson, Octavia Spencer, Janelle Monáe, Kevin Costner, Kirsten Dunst, Jim Parsons, Mahershala Ali, Aldis Hodge, Glen Powell, Kimberly Quinn, Olek Krupa, Kurt Krause, Ken Strunk, Lidya Jewett, Donna Biscoe, Ariana Neal, Saniyya Sidney, Zani Jones Mbayise, Tre Stokes, Selah Kimbro Jones, Corey Mendell Parker, Ashton Tyler, Alkoya Brunson, Karan Kendrick, Jaiden Kaine, Gregory Alan Williams, Maria Howell, Arnell Powell, Ron Clinton Smith, Crystal Lee Brown, Tequilla Whitfield.
Yapımcı Firma : Levantine Films, Chernin Entertainment, Fox 2000 Pictures.
İthalatçı Firma : The Moments Entertainment / TME
Dağıtımcı Firma : TME
Sınıflandırma :
Editör : (8/10)
IMDB Linki :

« Önceki Film  | Sonraki Film »

* Filmlerin tür bilgileri ülkesel ve bölgesel olarak tutarsızlıklar göstermektedir. Bu yüzden sayfalarımızda filmlerin tür bilgisine yer verirken en köklü ve güvenilir kaynak olan, dünyanın ilk olarak takip ettiği IMDB (International Movie Database)'yi kaynak olarak almaktayız. Bu alanlarda kullanılan İngilizce sözcükler tam karşılıkları olmamakla beraber şu anlama gelmektedir: Action-Aksiyon, Adventure-Macera, Animation-Animasyon, Biography-Biyografi, Cartoon-Çizgi Film, Comedy-Komedi, Crime-Suç/Polisiye, Drama-Dram, Documentary-Belgesel, Erotic-Erotik, Fantasy-Fantazi/Hayali/Ütopik, History-Tarihi, Horror-Korku, Music-Müzik, Musical-Müzikal, Mystery-Gizem, Porn-Porno, Romance-Aşk, Sex-Seks, Sci-Fi-Bilim Kurgu, Sport-Spor, Thriller-Gerilim, War-Savaş
** Sayfalarımızda görüntülenen filmlerin teknik bilgileri, fotoğraflar ve konuları bu filmlerin Türkiye temsilcilerinin ya da sahiplerinin açıkladığı verilerdir. Filmlerin açıklama ve tanıtım metinleri değiştirilmeden yayımlanmaktadır. Bütün bilgiler ve görseller firmalardan temin edilmektedir. Filmlerin orijinal isimlerinin yayımında ise en köklü ve güvenilir kaynak olan, dünyanın ilk olarak takip ettiği IMDB (International Movie Database)'yi kaynak olarak almaktayız.
Haftanın Yeni Filmleri | Arşiv Ana Sayfasına Dön

Ana Sayfa | Film Arşivi | Gelecek Program | Haberler | Gişe Raporu | Köşe Yazıları
© Antrakt Sinema Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır