Haftanın Yeni Filmleri 14.04.2017  (Dünyadaki ilk ticari vizyonu: 16.12.2016 - İngiltere)

» Sinemalar ve Seanslar
 

Otto Bell
 

 

Kartal Avcısı Kız
The Eagle Huntress
The Eagle Huntress

Moğolistan'da göçebe hayatı yaşayan bir aile, geleneklerine bağlı bir toplum ve tek hayali kartal avcısı olmak olan 13 yaşında bir kız. Köy büyükleri "kartal avcısı olmak erkek işidir" dese de Ayçolpan, babasının yardımıyla ailesinde 12 nesildir kartal avcısı olan ilk kız olmayı başarır. Ayçolpan’ın bu sıcak hikayesi, aslında bir kız çocuğunun kendi yakaladığı ve yetiştirdiği kartalı ile arasındaki bağı ekranlara taşıyor. Fakat hayalini gerçekleştirirken yarışmalarda şampiyonluğu olan babasının bile rekorunu geçerek sadece büyüklerinin beklentilerini yıkmakla kalmıyor, tüm dünyaya ilham kaynağı oluyor. Nefes kesen Moğol manzaraları eşliğinde çekilen bu yapımı izlerken kimi zaman belgesel olduğunu unutabilirsiniz. Fakat bu görkemli manzaraları ve samimi anları yakalayan ekipte sadece 3 kişi yer aldı. New York’da yaşayan İngiliz yönetmen Otto Bell, bu küçük ekibiyle Ayçolpan ve babasıyla beraber Moğolistan’ın doğasında buldu kendisini. Günün büyük bir bölümü hava -50 dereceyi bulduğu için kameralar bile çalışmadı. Fakat Otto Bell, tıpkı Ayçolpan gibi zorluklara karşı mücadele etti ve dünyayı hayrete düşüren bir belgesel çekmeyi başardı. Belgeselin İngilizce seslendirmesini yapan ve Star Wars filmiyle adını duyuran Daisy Ridley'in projeye dahil olması da oldukça ilginç bir hikaye. Filmin bitmemiş hali, Ridley'e menajeri tarafından yollanır. Ama bu bir iş bağlantısı değildir, menajeri sadece Ridley’in boş vaktinde ilgiyle izleyeceği bir belgesel olduğunu düşünür. Filmin sonunda ağlayarak annesini arayan Ridley, daha sonra Otto Bell'e ulaşarak: "Hayatımda hiç böyle bir şey görmedim. Size nasıl yardımcı olabilirim? Bu filmi daha çok insanın görmesini istiyorum” diyerek projeye hem yapımcı hem de seslendirme görevleriyle dahil olur.

Bu sayfada yeralan verilerin tamamı özgün içeriktir. Antrakt Sinema’dan izin almadan tamamı ya da parçası kopyalanamaz, kullanılamaz.
Yapım Yılı : 2016
Tür * : Documentary Adventure Family
Süre : 87 dakika
Ülke : İngiltere Moğalistan Amerika Birleşik Devletleri
Yerli/Yabancı : Yabancı
Yönetim : Otto Bell
Senaryo :
Müzik :
Görüntü Yönetimi : Simon Niblet
Kurgu : Pierre Takal
Sanat Yönetimi :
Oyuncular : Daisy Ridley (anlatıcı), Aisholpan Nurgaiv, Rys Nurgaiv.
Yapımcı Firma : Kissaki Films, Stacey Reiss Productions.
İthalatçı Firma : Filmartı
Dağıtımcı Firma : Filmartı
Sınıflandırma :
Editör : (6/10)
IMDB Linki :

« Önceki Film  | Sonraki Film »

* Filmlerin tür bilgileri ülkesel ve bölgesel olarak tutarsızlıklar göstermektedir. Bu yüzden sayfalarımızda filmlerin tür bilgisine yer verirken en köklü ve güvenilir kaynak olan, dünyanın ilk olarak takip ettiği IMDB (International Movie Database)'yi kaynak olarak almaktayız. Bu alanlarda kullanılan İngilizce sözcükler tam karşılıkları olmamakla beraber şu anlama gelmektedir: Action-Aksiyon, Adventure-Macera, Animation-Animasyon, Biography-Biyografi, Cartoon-Çizgi Film, Comedy-Komedi, Crime-Suç/Polisiye, Drama-Dram, Documentary-Belgesel, Erotic-Erotik, Fantasy-Fantazi/Hayali/Ütopik, History-Tarihi, Horror-Korku, Music-Müzik, Musical-Müzikal, Mystery-Gizem, Porn-Porno, Romance-Aşk, Sex-Seks, Sci-Fi-Bilim Kurgu, Sport-Spor, Thriller-Gerilim, War-Savaş
** Sayfalarımızda görüntülenen filmlerin teknik bilgileri, fotoğraflar ve konuları bu filmlerin Türkiye temsilcilerinin ya da sahiplerinin açıkladığı verilerdir. Filmlerin açıklama ve tanıtım metinleri değiştirilmeden yayımlanmaktadır. Bütün bilgiler ve görseller firmalardan temin edilmektedir. Filmlerin orijinal isimlerinin yayımında ise en köklü ve güvenilir kaynak olan, dünyanın ilk olarak takip ettiği IMDB (International Movie Database)'yi kaynak olarak almaktayız.
Haftanın Yeni Filmleri | Arşiv Ana Sayfasına Dön

Ana Sayfa | Film Arşivi | Gelecek Program | Haberler | Gişe Raporu | Köşe Yazıları
© Antrakt Sinema Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır