12.07.2010 23:07

Okan Üniversitesi'nden Sinema Tv bölümü

Kültigin Kağan Akbulut

İş yaşamına en yakın üniversite sloganıyla 1999 yılında kurulup 2003-2004 akademik yılında faaliyet göstermeye başlayan Okan Üniversitesi, yeni açılan Güzel Sanatlar Fakültesi binasıyla eğitim vermeye devam ediyor. SİYAD üyesi Prof. Dr. Bülent Vardar’ın dekanlığını yürüttüğü fakülte, Moda Tasarımı, İç Mimarlık, Görsel İletişim Tasarım, Endüstri Ürünleri Tasarımı, Plastik Sanatlar, Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarisi, Sanat ve Tasarım Yönetimi bölümlerinin yanına Sinema Televizyon bölümünü de ekledi. Kuramsal bilginin teknik olanaklarla desteklendiği fakültede, birçok atölye mevcut.

Güzel Sanatlar Fakültesi'ni ve yeni çalışma binasını tanıtmaya yönelik basın toplantısına Burçak Evren, Zahit Atam, Coşkun Çokyiğit, Müge Turan başta olmak üzere sinema yazarları katıldı. Rektör Sadık Kırbaş’ın da bulunduğu toplantıda bölümün amaçları anlatıldıktan sonra, atölyeler gezildi. Güzel sanatlar eğitiminde farklı bir yaklaşımları olduğunu söyleyen rektör Sadık Kırbaş, yeni binanın akademisyenlerin danışmanlığında, sanat pratiklerine uygun olarak inşa edildiğini belirtti. Dekan Bülent Vardar da, genç bir bölüm olmasına rağmen bölümün ileriki yıllarda Türkiye’nin en etkin sinema televizyon bölümlerinden biri olacağını belirtti. Atölyeleri gezen eleştirmenlere, donanımın, uzun metrajlı bir filmi baştan sona çekilebilecek kapasitede olduğu belirtildi. Sinema Televizyon bölümüne ait olan atölyeler arasında, kurgu odası, reji odası, dublaj odası, grenn-box stüdyo, led ışık kaynakları ve avid kurgu programları başta olmak üzere bir sinema filmi çekmek için gerekli olan her türlü profesyonel donanım mevcut. Fakülte binasında aynı zamanda Ömer Lütfi Akad adıyla da da bir stüdyo var.

Sinema televizyon bölümünün hedeflerine de değinen Bülent Vardar, Uluslararası Öğrenci Filmleri Festivali düzenleyerek Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmek istediklerini belirtti. Bu sayede öğrencilerinin uluslararası arenaya girebileceklerini belirten Vardar, dünyaya açılan sinema yapma düşüncesinin önemine değindi. Aynı zamanda vizyon filmlerinin gösterime gireceği bir sinema salonu yapacaklarını ve bu sayede öğrencilere günceli takip etme olanağı sunacaklarını ekledi. Salonun sadece öğrencilere değil, Tuzla halkına da açık olacağını belirten Vardar, bölgede eksikliği hissedilen sinema salonu ihtiyacını karşılayacaklarını belirtti. Belediyelerle ortak projeler gerçekleştireceklerini ekleyen Vardar, engelli öğrencilerin eğitimine yönelik bir proje üzerine kafa yorduklarını belirtti.

Yaklaşık dört yüz kişilik kontenjana sahip olan Güzel Sanatlar Fakültesi yüzde elliden fazla burslu öğrenci kabul ediyor. 1 haziran tarihinde başlayan ücretsiz yetenek geliştirme kursları sayesinde yetenek sınavlarına girecek adaylara kurs veriliyor. Birinci sınıfta temel sanat eğitiminin verildiği fakültede, sanatlar arası geçişkenlik önem verilen bir husus.

« Önceki Haberi Oku  | Sonraki Haberi Oku »

 

* Bu sayfada yeralan haber Antrakt Sinema Haber Ajansı tarafından yayınlanmıştır. İçerik tamamen özgündür. İzinsiz kopyalanamaz.

Ana Sayfa | Film Arşivi | Gelecek Program | Haberler | Gişe Raporu | Köşe Yazıları
© Antrakt Sinema Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır